Остання редакція: 2018-03-27
Тези доповіді
Анотація. У даному дослідженні розглянуто субконтрактинг у якості ефективного інструменту виробничої кооперації, описано світові моделі субконтрактингу та переваги його застосування на практиці.
Солосіч О. С.
студент гр. УЕ-61, ФММ
Національний технічний університет України «КПІ імені Ігоря Сікорського»
0000-0003-0057-463X
СУБКОНТРАКТИНГ ЯК ІНСТРУМЕНТ ВДОСКОНАЛЕННЯ ТРАДИЦІЙНИХ ФОРМ КООПЕРАЦІЇ НА ВІТЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Загальносвітові глобалізаційні процеси в економіках провідних країн світу та всеохоплюючий розвиток Інтернет-технологій вимагає від підприємців принципово нових підходів до реалізації традиційних форм виробничої, інвестиційної, фінансової та інших видів діяльності. Саме тому в Україні важливо залучати новітні інструменти для підвищення ефективності діяльності не лише вітчизняних підприємців, а й усієї економічної системи. Таким інструментом є субконтрактинг, який гарно зарекомендував себе в високорозвинутих економіках світу. Актуальність даного дослідження зумовлена активними євроінтеграційними процесами в Україні, що вимагає випуску високоякісної, конкурентоспроможної продукції низької собівартості для виходу вітчизняних підприємств на європейські ринки. Метою дослідження є обґрунтування важливості використання субконтрактингу малими та великими підприємствами, в якості інструменту для укріплення позицій на ринку, диверсифікації продукції, стабільного розвитку підприємства.
Запорукою успішного функціонування сучасних як дрібних, так і великих підприємств є чітко налагоджена кооперація виробничої діяльності. Задля оптимізації технологічного процесу та формуванню тісних партнерських відносин між ними, доцільне використання механізму субконтрактингу.
Досі в науковому світі не вироблено чіткого визначення поняття «субконтрактингу», його приналежності до аутсорсингу або до нетрадиційної форми промислової кооперації. Пропонуємо вважати субконтрактинг як вид промислової кооперації між дрібними і великими підприємствами, заснованій на довготривалому та тісному партнерстві, задля раціонального використання ресурсного потенціалу, мінімізації витрат та вдосконаленні технологічного процесу на виробництві. Така форма кооперації передбачає наявність великого підприємства (контрактора), яке покладає реалізацію певної стадії виробничого процесу на малі підприємства (субконтрактори), які за рахунок своєї спеціалізації здатні у поставлений строк надати товари і послуги високої якості. Подібне взаємовідношення малого і великого бізнесу є взаємовигідним, оскільки контрактору потрібні стабільні постачання, а субконтракторам - довгострокові замовлення і постійна співпраця [1, с.168].
Світовий досвід використання субконтрактингу дозволяє виокремити 3 основні його моделі:
- Японська — характерний чіткий поділ праці, спеціалізація, довготривале співробітництво, оптимізація використання усіх наявних ресурсів, висока якість продукції. В основу покладено два принципи: “Just in time” — передбачає мінімізацію як витрат, так і строків виробництва та “TQM”(Total Quality Management) — безперервне управління якістю продукції.
- Американська — розрахована на короткострокове співробітництво з субконтракторами, це обумовлено високим ступенем розвитку малого підприємництва, що дозволяє контракторам обирати партнерів відповідно до пропонованої ціни, якості та строків надання послуг, досвіду роботи тощо.
- Європейська (змішана) — передбачає поєднання окремих особливостей попередніх моделей, а саме високі вимоги до якості наданої продукції або послуг разом із швидкими строками виконання.
Іноземний досвід доводить високу ефективність використання інструменту субконтрактингу у процесі організації промислового виробництва товарів із взаємною вигодою як для дрібних підприємств, так і для великих корпорацій. Яскравим прикладом є загальновідома компанія з випуску спорттоварів.
Лідер з випуску сучасного спортивного одягу – компанія Nike наразі є компанією без виробництва. З моменту створення фірма поступово передавала функції на контрактній основі підрядникам із країн, що розвиваються. На сьогодні, Nike повністю відмовилася від власності на засоби виробництва і позиціонує себе як дослідницька, дизайнерська та маркетингова організація[3].
Іншими всесвітньовідомими компаніями, які у своїй діяльності використовують субконтрактинг є Toyota, Ford, Boeing, IKEA, Rolls Royce, Nokia та інші.
Попри значний практичний досвід субконтрактингу у провідних країнах світу, вітчизняний підприємницький сектор не використовує в повній мірі переваги даного інструменту задля підвищення ефективності використання власних виробничих потужностей. Головними перевагами для великих підприємств є мінімізація витрат на виробництво продукції, завдяки вузькій спеціалізації субконтракторів досягається висока якість комплектуючих, раціоналізація використання ресурсного потенціалу, гнучке реагування на зміни в структурному попиті. Для малих підприємств використання субконтрактингу дозволяє швидше амортизувати основні фонди, за рахунок постійної завантаженості підприємства, гарантувати стабільну зайнятість трудовому колективу, можливий обмін технологіям, гарантії стабільної роботи підприємства, внаслідок заключення контрактів про довготривале співробітництво.
Отже, на основі викладеного, можна стверджувати, що субконтрактинг є дієвим інструментом виробничої кооперації, що дозволяє організувати взаємовигідні відносини між малими та великими підприємствами. Даний вид діяльності відмінно зарекомендував себе закордоном й наразі використовується світовими промисловими гігантами. На нашу думку українська держава, повинна заохочувати таку форму партнерських відносин між підприємствами, адже це забезпечить не лише диверсифікацію та поліпшення якості товарів великих вітчизняних підприємств, а й дасть поштовх до активного розвитку малого та середнього бізнесу.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
[1]"Промышленная кооперация в контексте взаимодействия малых и крупных предприятий: сущность и формы", Альманах современной науки и образования, vol. 1, no. 44, p. 168, 2018.
[2]"Зарубежный опыт использования аутсорсинга во внешнеэкономической деятельности корпораций", E-koncept.ru, 2018. [Online]. Available: https://e-koncept.ru/2015/75096.htm. [Accessed: 17- Mar- 2018].