Наукові конференції України, ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю

Розмір шрифту: 
АНАЛІЗ ІНФЛЯЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ В УКРАЇНІ
Юлія Вікторівна Велітченко, Євгенія Андріївна Удовицька

Остання редакція: 2018-04-01

Тези доповіді


Як для економіки окремої країни, так і для світу в цілому інфляція носить негативний характер. Вважається, що явище інфляції існує ще з часів, коли почали з’являтися паперові гроші і стабільно розвивається і зараз. Інфляція та її наслідки має негативний вплив на економічне зростання, стабільність, рівновагу, зменшує обсяги виробництва, а тому і рівень працевлаштування, порушує соціальну рівність, добробут та рівень життя населення. Як результат, значно зменшуються притоки вкладень та інвестицій у новітні технологічні розробки в країні. Перерозподіл капіталу від бідних до заможних чи багатих породжує соціальну нерівність. Використовуючи цілий ряд засобів та методів, усі країни намагаються звести інфляційні процеси до мінімуму. Саме тому, тема аналізу інфляції та її подолання залишається актуальною для всіх держав та у будь-який час.

Нестабільна ситуація в країні, значні витрати та видатки, направлені на військові сили та озброєння, фактично мілітаризація економіки призвели до збільшення інфляційних процесів в Україні в останні роки. У таблиці 1 наведено динаміку індексів інфляції за останні три роки [1].

Таблиця 1

Індекс інфляції в Україні за 2015-2017 роки

Рік

Рівень інфляції, %

2015

143,3

2016

112,4

2017

113,7

 

Зокрема, найвищого рівня інфляція досягла у 2015 році. Зменшився обсяг ВВП, змінилася географічна структура експорту та імпорту, що негативно вплинула на зовнішньоекономічну діяльність, зросли ціни на товари та послуги, а платоспроможність громадян значно скоротилася. Як результат, був отриманий найбільший розрив між реальною та номінальною заробітними платами, на що уряд мав оперативно та ефективно відреагувати. Впровадження адекватної фіскальної та монетарної політики призвело до макроекономічної стабілізації в Україні у 2016 році. По перше,  обмеження дефіциту бюджету на рівні не більше 3% ВВП, що було зазначено в програмі співробітництва з МВФ. По друге, це обмеження зростання соціальних виплат, збільшення тарифів на комунальні послуги. Варто зазначити й той факт, що вперше за п’ять років найбільша державна компанія “Нафтогаз” отримала прибуток [2]. Національним банком України була розпочата політика “дорогих” грошей, що полягає в утримуванні ключової процентної ставки на високому рівні і зниженні її лише тоді, коли існує послаблення ризиків для цінової стабільності. У 2017 році інфляція перевищила ціль Національного банку на 8%. Серед основних причин цього можна виділити: значне подорожчання овочів та фруктів через несприятливі погодні умови, збільшення мінімальної заробітної плати і, як наслідок, збільшення виробничих витрат, зростання світових цін на нафту, швидке відновлення споживчого попиту внаслідок підвищення пенсій та заробітних плат [3].

Основні заходи, які варто вжити для зменшення інфляційних процесів: фіксація цін, нормалізація валютного курсу, зменшення інфляційних очікувань, введення жорстких лімітів щодо приросту грошової маси, поліпшення умов ведення бізнесу, пошук нових зовнішніх ринків та інші.

Отже, інфляція є однією з найгостріших проблем для розвитку економіки будь-якої країни. У боротьбі з якою застосовують ряд засобів та методів. Інфляційні процеси в Україні завжди були значною проблемою, та особливо це проявляється зараз через нестабільну ситуацію в країні. Нині одним із пріоритетних завдань для України є розробка та  впровадження ряду заходів, що сприятимуть зменшенню  рівня інфляції.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

[1]        Index.minfin.com.ua. (2018). Ставки, индексы, тарифы. [online] Available at: https://index.minfin.com.ua/ [Accessed 11 Mar. 2018].

 

[2]        "Коментар Національного банку України щодо рівня інфляції у 2016 році", Bank.gov.ua, 2018. [Online]. Available: https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=42274669. [Accessed: 25- Mar- 2018].

 

[3]        "Коментар Національного банку щодо рівня інфляції у 2017 році", Bank.gov.ua, 2018. [Online]. Available: https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=62200456. [Accessed: 27- Mar- 2018].


Ключові слова


інфляція; індекс інфляції; інфляційні процеси; економічний розвиток